1. Home Brother
  2. Blog
  3. Rozwiązania
  4. 2021
  5. Jak etykietowanie ...
B24 - Hybrid home office working - 2 Labelling P-touch Home Office blog header-2340x1000

Jak etykietowanie wpływa na efektywność pracy hybrydowej

Definicja pracy oraz miejsce jej wykonywania ulegają transformacji.

Gwałtowny wzrost liczby osób pracujących w domu (https://www.brother.pl/home-office-working), podczas pandemii COVID-19, pozwolił dostrzec – zarówno pracownikom, jak i właścicielom firm – korzyści płynące z pracy hybrydowej oraz związany z tym wzrost wydajności. Wiele przedsiębiorstw planuje obecnie podział pracy na dni spędzone w biurze i pracę zdalną w domu.

Najnowsze badania pokazują, że po pandemii nawet jedna trzecia czasu pracy może być spędzana w domu1, a praca hybrydowa stanie się normą2. Pomimo oczywistych plusów wykonywania obowiązków służbowych w domu, niosą one ze sobą również liczne wyzwania dla przedsiębiorstw i ich pracowników.

Z punktu widzenia organizacji, problematyczne w tym modelu pracy jest rozproszenie firmowego sprzętu oraz zapewnienie mu odpowiedniego zabezpieczenia. Dodatkowym wyzwaniem staje się wsparcie pracowników w kwestiach technicznych. Zaś dla członków zespołów trudnym zadaniem jest stworzenie efektywnego środowiska pracy w domu.

Drukarki etykiet są już kluczowym narzędziem dla office managerów. Teraz mogą wspomóc firmy w wyzwaniach logistycznych i informatycznych, które pojawiły się w związku z pracą w domu. Poniżej przedstawiamy cztery wskazówki, jak wykorzystać etykietowanie w organizacji, aby zachować produktywność pracowników i utrzymać kontrolę nad firmowymi sprzętami:

- Usprawnij inwentaryzację urządzeń dzięki oznakowaniu

Gdy miejsce pracy ewoluuje i rozszerza się na miejsce zamieszkania, pracownicy przynoszą do domu więcej firmowego sprzętu niż kiedykolwiek wcześniej, a przedsiębiorstwom nie jest łatwo nad tym zapanować. Duże korporacyjne działy IT od lat stosują metody znakowania aktywów, jednak mniejsze firmy mogły do tej pory nie mieć takiej potrzeby.

Znakowanie urządzeń polega na tworzeniu unikalnego kodu seryjnego lub kodu kreskowego dla każdego sprzętu - niezależnie od tego, czy jest to myszka, ładowarka, laptop czy nawet krzesło biurowe. Pozwala to firmom prowadzić rejestr aktywów, dzięki czemu procesy planowania i zarządzania zasobami są bardziej efektywne, kontrola zapasów staje się sprawniejsza, a działy IT mają ułatwione zadanie przy identyfikacji sprzętu.

Konserwacja i aktualizacja oprogramowania sprzętowego również może być rejestrowana poprzez umieszczanie odpowiedniego oznakowania na aktywach. Dzięki temu bezpieczeństwo urządzeń firmowych jest zachowane.

Zastosowanie drukarki kodów kreskowych (https://www.brother.pl/labelling-and-receipts/all-labelling-machines)  pozwala na łatwe skanowanie etykiet, co znacznie ogranicza możliwość błędu, a sam proces jest szybszy niż ręczne wpisywanie kodów seryjnych. Sprzęt, który znajduje się poza biurem, można również zidentyfikować za pomocą numeru seryjnego.

- Znakowanie sprzętu pomocne w przypadku zgubienia urządzenia

Praca hybrydowa oznacza zabieranie firmowego sprzętu do domu, przez co zwiększa się ryzyko jego zagubienia podczas transportu. Naraża to organizację na dodatkowe koszty, ale przede wszystkim sprawia, że poufne dane i dokumenty mogą dostać się w niepowołane ręce.

Firmy ograniczają to ryzyko i zwiększają szanse na odzyskanie sprzętu poprzez wyraźne oznakowanie mienia etykietą z adresem i danymi kontaktowymi. Dzięki temu osoby, które go znalazły, mogą łatwo zwrócić właścicielowi.

Warto pamiętać, że sprzęt jest może być narażony na ryzyko zaginięcia również w biurze – szczególnie gdy wzrosła liczba pracowników nieposiadających własnego biurka. Etykietowanie przedmiotów nazwiskiem pracownika lub jego numerem identyfikacyjnym pomaga zapobiec takim sytuacjom.

 

 

B24 - Hybrid home office working - 1 Labelling P-touch Home Office blog header-2340x1000

- Drukowanie etykiet wysyłkowych może być jeszcze łatwiejsze

Praca hybrydowa często wiąże się z wysyłaniem paczek i listów służbowych z domu.

Aby zapewnić zgodny z przepisami, sprawny i profesjonalny proces można zastosować bezprzewodową drukarkę do znakowania przesyłek w biurze domowym (https://www.brother.pl/labelling-and-receipts/ql-810w). Umożliwia to pracownikom szybkie tworzenie wyraźnych etykiet – dzięki temu paczki są dostarczane na czas i nie są odrzucane z powodu niewyraźnego oznakowania.

- Organizacja biura w domu


Prawdopodobnie w przyszłości firmy będą miały obowiązek wyposażenia dedykowanej przestrzeni do pracy w domach pracowników. Przedsiębiorstwa mogą aktywnie wyprzedzić ten proces, pomagając już teraz lepiej zaplanować przestrzeń roboczą członków zespołów.

Praca w domu oznacza więcej sprzętu, więcej kabli i więcej „papierkowej roboty” w miejscu zamieszkania. Firmy mogą wspierać swoich pracowników w organizacji stanowiska roboczego umożliwiając im efektywne oznaczanie kabli, folderów, plików i pudełek do przechowywania. Wprowadzanie dobrych praktyk biurowych bez względu na lokalizację wykonywania służbowych obowiązków, prowadzi do oszczędności czasu.

W przyszłości coraz mniej pracowników będzie miało wydzielone miejsca do pracy w biurze, dlatego etykietowanie rzeczy będzie miało kluczowe znaczenie w utrzymaniu kontroli nad wyposażeniem i używanym sprzętem.

Doświadczenia zgromadzone podczas ostatniego roku udowodniły nam, że biznes potrafi sprawnie dostosować się do najtrudniejszych okoliczności. Wszyscy oczekujemy potencjalnie skomplikowanego przejścia na pracę hybrydową, zaś firmy powinny polegać na solidnych etykietach, które ułatwią życie zatrudnionym.

Aby mieć pewność, że Twoi współpracownicy są gotowi na pracę hybrydową i posiadają odpowiednie rozwiązania, które pozwalają na efektywne wykonywanie obowiązków służbowych z domu, już dzisiaj sprawdź rozwiązania Brother w zakresie etykietowania: https://www.brother.pl/labelling-and-receipts

Źródła:
1 https://www.consultancy.eu/news/5436/one-third-of-work-in-europe-could-be-remote-post-pandemic
2 https://www.bbc.co.uk/news/business-56331654

Więcej w Rozwiązania

Może zainteresuje cię również

do góry