1. Home Brother
 2. Serwis i wsparcie
 3. Jak drukować dwustronnie | Brother
A black Brother MFC printer with a double-sided colour printed output and a hand seen picking the paper up

Jak drukować dwustronnie | Brother

Druk dwustronny – znany również jako dupleks – oznacza po prostu drukowanie dokumentów na obu stronach pojedynczego arkusza papieru.

Druk dwustronny – znany jako dupleks – to drukowanie dokumentów na obu stronach pojedynczego arkusza papieru. 

Istnieją wymagania dotyczące drukowania w domu lub firmie. Często dotyczą one druku dwustronnego, niezależnie od tego, czy przygotowujesz raporty w biurze, czy tworzysz ręcznie robione karty upominkowe w domu. 

Drukowanie dwustronne można wykonać ręcznie za pomocą dowolnej drukarki, po prostu przewracając stronę pomiędzy wydrukami. Aby znacznie ułatwić pracę, większość nowoczesnych drukarek i oprogramowania komputerowego pozwala na automatyczne drukowanie dwustronne. 

Jak łatwo wydrukować dwie strony na jednej kartce papieru? Najprostszą odpowiedzią jest wybór drukarki z odpowiednią funkcjonalnością. 

Poszukując nowego urządzenia, rozważ drukarkę, która drukowanie dwustronne (dupleks) ma w standardzie. 

Jak drukować dwustronnie na urządzeniu Brother?

Proces drukowania po obu stronach papieru różni się nieco w zależności od używanego oprogramowania i drukarki. Jedne drukarki automatycznie drukują na obu stronach papieru, inne wymagają wydruku nieparzystych stron, a następnie ponownego załadowania papieru do urządzenia i wydrukowania pozostałych stron. 

Automatyczne dwustronne drukowanie

Drukowanie dwustronne na komputerze Mac:

 • Otwórz dokument, który chcesz wydrukować. 
 • Przejdź do menu „Plik”, a następnie kliknij „Drukuj” lub naciśnij „Command + P” na klawiaturze. 
 • W menu drukowania kliknij pole „Ustawienia wstępne” i z menu rozwijanego wybierz „Układ”. 
 • W tym menu obok opcji „Drukowanie dwustronne” zostanie wyświetlone pole wyboru. Jeśli chcesz drukować dwustronnie, zaznacz to pole. 
 • Twój wybór zostanie zapamiętany. Jeśli chcesz drukować jednostronnie musisz odznaczyć tę opcje.

Drukowanie dwustronne w systemie Windows:

Można ustawić drukarkę w taki sposób, aby automatycznie drukować dwustronnie: 

 • Wybierz „Start”, a następnie „Ustawienia”. Otworzy się panel sterowania Windows. 
 • W panelu sterowania znajdź „Drukarki i skanery”. 
 • Znajdź drukarkę, kliknij ją i wybierz opcję „Zarządzaj”.
 • Następnie wybierz „Preferencje drukowania”. 
 • W preferencjach wybierz opcję „Przerzuć wzdłuż długiej krawędzi” dla obustronnego drukowania. 

Drukowanie dwustronne z oprogramowaniem:

Mimo, że urządzenie może automatycznie drukować dwustronnie za pomocą ustawień systemu, można to zrobić ręcznie w programach komputerowych. 

Na przykład, wszystkie programy pakietu Microsoft Office wyświetlają menu drukowania, w którym jest dostępna opcja drukowania dwustronnego.

Drukowanie dwustronne ręczne

Jeśli używasz drukarki lub komputera, który nie pozwalają na automatyczny druk obustronny, masz możliwość zrobienia tego ręcznie. Nie jest to trudne, ale wymaga ponownego załadowania papieru do urządzenia. 

 
 • Podejdź do drukarki i otwórz tacę na papier. Zrób wyraźny znak ołówkiem w rogu kartki papieru, która jest na górze, z boku, który jest skierowany do góry.
 • W przypadku systemów Windows i Mac wybierz menu „Plik” i wybierz „Drukuj”. Wyświetli się menu drukowania. 
 • Wybierz „Drukuj strony” i wprowadź numery wszystkich nieparzystych stron, oddzielając je przecinkami (na przykład: w przypadku dokumentu dziesięciostronicowego będzie to numer 1, 3, 5, 7 i 9). 
 • Kliknij "Drukuj" i zbierz wydruk stron, uważając, aby zachować je w odpowiedniej kolejności. 
 • Spójrz na pierwszą stronę, która pokazuje znak, jaki zrobiłeś na początku ołówkiem. Dzięki temu dowiesz się, po której stronie należy ponownie załadować papier. Bez względu na to, która strona została wydrukowana, musisz ponownie wprowadzić papier oznakowaną stroną skierowaną w dół, zaczynając od pierwszej strony u góry. 
 • Wróć do komputera i ponownie przejdź do menu drukowania. Tym razem podaj wszystkie numery parzyste dla drukowanych stron (na przykład: 2, 4, 6, 8, 10). 
 • Wybierz opcję "Drukuj". 

Korzyści z druku dwustronnego

Drukowanie dwustronne jest bardzo pomocne, niezależnie od tego, czy przyspiesza proces drukowania, czy zmniejsza zużycie papieru w firmie. 

 • Może obniżyć koszty. Drukowanie dwustronne może skutecznie spowodować zmniejszenie zużycia papieru o połowę w porównaniu z drukowaniem jednostronnym. Drukowanie dwustronne przyspiesza proces druku, drukując dwie strony na jednym arkuszu. Możesz też zauważyć zmniejszenie kosztów eksploatacji drukarki, co może mieć wartość dla firmy. 
 • Może zaoszczędzić czas. Automatyczne drukowanie dwustronne pozwala na skrócenie czasu drukowania, ponieważ urządzenie ma mniej papieru do przetworzenia. 
 • Jest dobre dla środowiska. Ograniczając ilość zużywanego papieru i zużycie energii przez drukarkę, zmniejszysz również wpływ na środowisko. Możesz też skorzystać z programu recyklingu kaset z atramentem lub tonerem, aby jeszcze bardziej zmniejszyć wpływ na środowisko. Masz też możliwość poddać recyklingowi papier, którego nie musisz już przechowywać. 

Drukowanie dokumentów dwustronnie jest prostym procesem, a możliwość automatycznego drukowania jest funkcją domyślną w większości urządzeń drukujących Brother. 

Firma Brother oferuje kilka niedrogich drukarek z automatycznym drukowaniem dwustronnym w standardzie. Będą to modele z literą "D" w nazwie np: atramentowe DCP-T720DW lub laserowe mono DCP-L2622DW.

Nasze urządzenia drukujące wyposażone są w szereg funkcji, które sprawiają, że są wydajne i łatwe w użyciu, z wyborem rozwiązań drukowania 3 w 4, które są dostosowane do różnych potrzeb biznesowych. 

 

Więcej w Przewodniki - drukarki

Może zainteresuje cię również

do góry