1. Home Brother
  2. Blog
  3. Środowisko
  4. 2020
  5. Nasze zobowiązanie na rzecz środowiska – ochrona drzew, społeczności oraz wykorzystywanie pojawiających się możliwości

Nasze zobowiązanie na rzecz środowiska – ochrona drzew, społeczności oraz wykorzystywanie pojawiających się możliwości

Przez ponad dziesięć lat naszego partnerstwa z Cool Earth, organizacją charytatywną działającą na rzecz ochrony lasów deszczowych, przyczyniliśmy się do zapobiegania wycince w obszarach wysokiego zagrożenia.

Samo uratowanie niemal 5 milionów drzew w Peru i Papui Nowej Gwinei to niesamowite osiągnięcie, jednak nasze partnerstwo ze wspomnianą organizacją zaowocowało znacznie większymi sukcesami.

Poniżej omówimy pięć osiągnięć wynikających ze współpracy z Cool Earth.

Zwiększenie liczby placówek ochrony zdrowia

Na początku naszego partnerstwa w roku 2009, mieszkańcy wiosek należący do partnerskiej grupy etnicznej Asháninka w Peru musieli podróżować aż kilka godzin od najbliższego szpitala. Duża odległość prowadziła do sytuacji, w której ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej był jednym z największych zagrożeń dla tej społeczności.

Od tego czasu, w odległości godziny drogi dla 72% okolicznej populacji, otwarto cztery nowe placówki medyczne, co pozytywnie wpłynęło na stan zdrowia mieszkańców wiosek. Zaczęli otrzymywać dostawy moskitier i zyskali dostęp do antytoksyny oraz podstawowych leków. Ponadto, dzięki inwestycjom w studnie i metody filtracji wody, rodziny zaczęły korzystać z oczyszczonej, bezpiecznej wody.

Nowe metody pozyskiwania środków do życia

Chcemy wywierać długotrwały wpływ na przyszłe pokolenia zamieszkujące lasy deszczowe. W związku z tym, w ramach naszego partnerstwa, dajemy mieszkańcom możliwość opracowania alternatywnych metod pozyskiwania środków do życia. 

Inwestycje w połączeniu z zaangażowaniem zawodowych konsultantów i techników doprowadziły do zwiększenia poziomu plonów kakao i kawy. W efekcie dochód wielu mieszkańców wiosek wzrósł o 40%.

W Papui Nowej Gwinei firma Brother przekazała 3 nowe maszyny do szycia grupie szwaczek JODAN z wioski Gadaisu. Od tego czasu grupa prężnie się rozwija. Obecnie ta kobieca spółdzielnia szyje sukienki, spódnice oraz bluzki Meri, które stanowią element tradycyjnego stroju kobiet z Papui Nowej Gwinei.

Co więcej, wygląda na to, że dobra passa będzie trwać dalej. Grupie przyświecają ambitne plany, aby zarejestrować JODAN jako działalność gospodarczą, otworzyć rachunek bankowy i założyć samowystarczalne przedsiębiorstwo z siedzibą w wiosce.

Zmniejszenie ryzyka powodzi

W Peru nadal ogromnym zagrożeniem są siejące spustoszenie powodzie.

Brother International Europe w ramach priorytetowego działania na rzecz partnerstwa, przekazała 2960 osobom niezbędne narzędzia oraz środki dla ofiar powodzi. Akcja objęła relokację znajdującej się w strefie wysokiego zagrożenia wioski Parijaro celem ograniczenia przyszłych spustoszeń.

Kształcenie przyszłych pokoleń

Dostęp do solidnego kształcenia otwiera dodatkowe możliwości opracowania nowych metod pozyskiwania środków do życia. Właśnie dlatego kształcenie stanowi integralną część naszego partnerstwa z organizacją Cool Earth i koncentruje się szczególnie na rozwoju do poziomu szkoły średniej.

W Papui Nowej Gwinei to wsparcie pozwoliło przekazać 17 dzieciom stypendia na naukę w szkołach średnich lub na kursach zawodowych w Alotau. Ponadto, w efekcie udało się zapewnić dzieciom z wioski Gadaisu środki na podjęcie kształcenia na wyższym poziomie.

Lasy deszczowe – od przetrwania do rozkwitu

Nasze wsparcie pomogło nie tylko uratować lasy deszczowe przed wycinką, ale również doprowadzić do ich rozkwitu, dzięki podjętym inwestycjom. Warunki życia dzikich zwierząt kontrolowane są przez zespoły działające w ramach Forest Watch, a młodsze pokolenie mieszkańców przechodzi szkolenia z rozmieszczania automatycznych kamer wideo do rejestrowania zwierząt.

W społecznościach prowadzone są warsztaty z bioróżnorodności w celu zapewnienia przyszłej ochrony lasów deszczowych. Podczas nich prowadzący dzielą się swoimi koncepcjami, co pozwala lepiej zrozumieć istotne zależności zachodzące między zwierzętami leśnymi, roślinami, wioskami i naszą planetą.

Myśl o tym, w jak wielkim stopniu nasza współpraca wzbogaciła życie wspomnianych społeczności w ciągu ostatnich dziesięciu lat, wywołuje u nas ogromną radość. Nie możemy się doczekać kolejnych osiągnięć będących ich udziałem, a możliwych dzięki wsparciu klientów Brother.

Więcej o naszym partnerstwie dowiesz się tutaj: https://www.brother.pl/about-brother/environment-and-sustainability/cool-earth

O Brother i Cool Earth

Od ponad dziesięciu lat firma Brother współpracuje z Cool Earth, organizacją charytatywną, która zajmuje się ochroną zagrożonych lasów deszczowych. Dzięki wsparciu uzyskanemu ze zrealizowanego przez Brother programu zwrotów i recyklingu, organizacja przyczyniła się do zachowania niemal 10 000 akrów lasów deszczowych, a w efekcie do uratowania niemal 5 milionów drzew przed wycinką i zapobieżenia emisji 2,6 milionów ton dwutlenku węgla do atmosfery.

Więcej w Środowisko

Może zainteresuje cię również

do góry