1. Home Brother
  2. Blog
  3. Środowisko
  4. 2022
  5. 5 sposobów na bardziej zrównoważony druk w Twojej firmie
B16 - Print Sustainability Checklist - blog hero image

5 sposobów na bardziej zrównoważony druk w Twojej firmie

Zrównoważony rozwój nie jest już wyłącznie biznesową aspiracją.

Badania wykazały, że powinien on być traktowany przez przedsiębiorców jako podstawowy priorytet w budowaniu konkurencyjności marki na rynku, zaraz obok takich czynników jak: jakość, koszty, niezawodność, terminowość, elastyczność i innowacyjność. Oprócz wspomnianych wyżej badań1 wiemy również, że aż 85% konsumentów na całym świecie chętniej wybierze produkty firm, które są postrzegane jako zrównoważone ekologicznie2. Odpowiedzialne podejście do problemów środowiskowych jest ważne na wszystkich etapach działalności biznesowej. Te organizacje, które nie weryfikują każdego obszaru swojej działalności pod kątem ekologicznej optymalizacji – ryzykują utratę klientów i partnerów.

Warto zastanowić się nad każdym procesem zachodzącym w firmie i szukać eko-ulepszeń. Druk w Twojej firmie wpływa na emisję dwutlenku węgla, a podjęcie nieodpowiedzialnej decyzji o zakupie sprzętu drukującego może przyczynić się do wzrostu zanieczyszczeń oraz elektrośmieci – sprawdź, co możesz zrobić, aby proces druku w przedsiębiorstwie był bardziej zrównoważony. Poznaj pięć sposobów, dzięki którym organizacja, w której pracujesz, będzie bardziej przyjazna środowisku.

1. Sprawdź łańcuch dostaw

Doświadczenie podpowiada nam, że firmy zazwyczaj oceniają zrównoważony rozwój drukarki tylko i wyłącznie w trakcie i na końcu okresu jej eksploatacji. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że aż 90% wpływu firmy na środowisko pochodzi z jej łańcucha dostaw3, kluczem do wprowadzenia rzeczywistych zmian jest uwzględnienie wpływu na środowisko na każdym etapie działalności (https://www.brother.pl/digital-transformation).
Obejmuje to zarówno rozwój produktu, surowce, produkcję, jak i pakowanie, magazynowanie, transport oraz utylizację.

Należy zauważyć, że wybór dostawcy rozwiązań w zakresie druku również ma wpływ na zrównoważony rozwój środowiska oraz społeczności. To ważne, aby partner technologiczny odpowiedzialnie podchodził do ekologii oraz sprawiedliwie traktował ludzi – zapewniając pracownikom wolność zrzeszania się, bezpieczne warunki pracy oraz uczciwe wynagrodzenie. Odpowiedzialne podejście organizacji do biznesu jest także dowodem na to, że firma sprzeciwia się korupcji. Świadomi partnerzy w łańcuchu dostaw pomagają chronić firmę przed utratą reputacji w wyniku powiązań z tymi, którzy nie przestrzegają wysokich standardów postępowania korporacyjnego.

Współpraca z odpowiedzialnymi dostawcami, którzy poważnie podchodzą do ochrony środowiska, przyczynia się do poprawy kondycji naszej planety. Przedsiębiorca może zweryfikować dobre praktyki w obszarze ESG (ang. environmental - środowisko, social - społeczeństwo, governance - zarządzanie) deklarowane przez potencjalnego partnera technologicznego np. w indeksie FTSE4Good lub raporcie dotyczącym emisji dwutlenku węgla w ramach Carbon Disclosure Project.

2. Sprawdź proces recyklingu u swojego dostawcy

To ważne, aby już na etapie zakupu urządzenia drukującego wybrać dostawcę sprzętu, który zajmie się nie tylko recyklingiem samej drukarki, ale również zużytych materiałów eksploatacyjnych. Szczególnie istotne jest zweryfikowanie możliwości zwrotu wykorzystanych tonerów i kartridży tak, aby proces utylizacji lub też ponownego wykorzystania tych produktów był zgodny z obowiązującymi przepisami i tym samym w pełni bezpieczny dla środowiska.

3. Sprawdź swoją umowę dotyczącą Usług Zarządzania Drukiem

Aby drukowanie było maksymalnie przyjazne dla środowiska, warto rozważyć zawarcie umowy na zarządzanie usługami druku (MPS): https://www.brother.pl/business-solutions/print-management/managed-print-services. Podpisanie takiej umowy daje większą kontrolę nad wykorzystaniem drukarek, a także optymalizuje flotę urządzeń w sposób efektywny i zgodny z Twoimi zmieniającymi się potrzebami biznesowymi.    

Jednym ze sposobów na wydłużenie okresu eksploatacji drukarek i maksymalizację zrównoważonego rozwoju jest usuwanie bieżących usterek i modernizacja przy użyciu napraw modułowych. Pozwala to na wymianę poszczególnych komponentów i dodawanie aktualizacji bez konieczności wymiany całego urządzenia. MPS zwykle zapewnia naprawy modułowe jako część pakietu.

4. Sprawdź papier, którego używasz

Nawet papier do drukarki może mieć pozytywny wpływ na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju. Każdego roku do jego produkcji wycina się cztery miliardy drzew4. Dane wskazują, że produkcja papieru odpowiada za 14% globalnego wylesiania, a każdego roku z tego powodu zostaje zniszczone około 4,1 miliona hektarów lasów, czyli obszar wielkości Holandii5.

Najłatwiejszym sposobem na zmniejszenie wpływu na środowisko jest po prostu wykorzystanie papieru z recyklingu. Recykling 1 tony papieru nie tylko pozwala ocalić 17 drzew6, ale także zmniejsza o 50% emisję dwutlenku węgla w porównaniu z papierem produkowanym z włókien pierwotnych7.

Inne sposoby na zmniejszenie zużycia papieru to drukowanie dwustronne lub drukowanie wielu stron na jednej kartce. Zawsze warto też dodać wiadomość w sygnaturce firmowych e-maili, która przypomni pracownikom, żeby drukować tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

5. Sprawdź funkcje swojej drukarki

Należy uczciwie przyznać, że w większości biur nadal pojawiają się sytuacje, w których przez przypadek zostanie wydrukowany stos niepotrzebnych dokumentów. Zdarza się, że plik wysłano nie do tego urządzenia, na którym powinien zostać wydrukowany lub ktoś w ferworze pracy zapomni odebrać swoje wydruki z drukarki – niestety, te z pozoru bezwartościowe dla firmy materiały powodują stratę zarówno czasu pracownika, toneru i papieru, ale również i energii.

Wybór drukarek, które oferują uwierzytelniane przez użytkownika (https://www.brother.pl/business-solutions/custom-solutions/secure-print-plus) pomaga rozwiązać ten kosztowny problem. Dzięki takiej funkcji wszystkie zadania drukowania są umieszczane w jednej kolejce, a użytkownicy mogą bezpiecznie zalogować się do dowolnej drukarki w sieci i skutecznie „ściągnąć” zadanie do swojej lokalizacji. W ten sposób nie tylko zmniejsza się wpływ zmarnowanych wydruków na środowisko, ale także zapobiega się przeciążeniu poszczególnych maszyn (dzięki czemu nie powstają też frustrujące kolejki do drukarek). Pliki, które nie zostaną odebrane po określonym czasie, są automatycznie usuwane z pamięci drukarki.

Ponadto warto rozważyć wybór drukarek z trybem ekologicznym, który zmniejsza zużycie energii bez pogorszenia jakości wydruku oraz z trybem uśpienia, który przyciemnia ekran w celu oszczędzania energii, jeśli urządzenie nie jest używane przez dłuższy czas.

Ostatecznie zmniejszenie wpływu Twojej firmy na środowisko może prowadzić do dużych oszczędności kosztów i może mieć bardzo pozytywny wpływ na reputację, podpisane kontrakty i współpracę z partnerami. Szybko zauważysz korzyści, jeśli zmniejszysz ilość odpadów, zoptymalizujesz zużycie energii, papieru i tonera oraz zwiększysz wydajność swoich urządzeń.

Więcej informacji na temat celów firmy Brother w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz pomocnych informacji, znajdziesz na naszej stronie poświęconej ochronie środowiska. https://www.brother.pl/about-brother/environment-and-sustainability/values-and-philosophy/environmental-policy
https://www.brother.pl/about-brother/environment-and-sustainability/product-and-compliance
https://www.brother.pl/about-brother/reach-statement
https://www.brother.pl/about-brother/environment-and-sustainability 
Źródła
1.    futureofsourcing.com: “Sustainable Procurement: What You Need To Know in 2020” – Marzec 2020
2.     youmatter.world: "Supply Chains Cause 90% Of Companies’ Environmental Impacts. How Can They Be Improved?" - Marzec 2019
3.    www.mckinsey.com: "Starting at the source: Sustainability in supply chains" - Listopad 2016
4.    environmentalprofessionalsnetwork.com: "The Environmental Impacts of Using Paper" - Wrzesień 2014
5.    paperontherocks.com: "What is the environmental impact of deforestation for paper production?" - Listopad 2018
6.    https://www.theworldcounts.com/stories/paper-waste-facts
7.    sciencedirect.com: "Recycling and De-inking of Recovered Paper" - 2014


Więcej w Środowisko

Może zainteresuje cię również

do góry