1. Home Brother
  2. Blog
  3. Rozwiązania
  4. 2020
  5. Czy drukarka może być celem ataku cyberprzestępców?
00_grafika_safe_world_blog

Czy drukarka może być celem ataku cyberprzestępców?

Stojąca na biurku drukarka raczej nie wzbudza niczyjego niepokoju. Jednak jeśli dostanie się w niepowołane ręce, może stanowić poważne zagrożenie dla naszych plików, pieniędzy i prywatności. Na szczęście to nie powód, żeby pozbywać się swojego urządzenia, ale warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo naszego sprzętu.

Otaczająca nas elektronika stała się tak wszechobecna, że czasem zapominamy, iż komputery łączące się z siecią to nie tylko PC i telefony, ale także coraz częściej lodówki, kamery, inteligentne głośniki, a także drukarki i skanery. Jeśli coś jest podłączone do Internetu, to staje się potencjalnym celem ataku cyberprzestępców. Jednak co może grozić nam ze strony urządzenia drukującego? Jak się okazuje całkiem sporo. Musimy pamiętać, że jeśli coś jest połączone do tej samej sieci, do której nasze komputery, to staje się potencjalnym kanałem dostępu do wszystkich urządzeń w jej ramach. To szczególnie ważne z punktu widzenia firm, dla których wyciek danych to często realne straty finansowe.

Jak wynika z opublikowanych w ubiegłym roku badań firmy Quocirca[1], aż 59 proc. przebadanych firm doświadczyło wycieku danych w trakcie drukowania. Przeciętnie usuwanie skutków takiego ataku kosztowało firmę 1,5 mln złotych rocznie. Co więc robić, żeby uniknąć ich losu?

Zadbaj o bezpieczeństwo sieci

Każdy łańcuch jest tak silny, jak silne jest jego najsłabsze ogniwo. Podobnie wygląda sytuacja z sieciami komputerowymi. Wystarczy jedna luka w cyberbezpieczeństwie, aby narazić wszystkie urządzenia na infiltrację. Dlatego warto zadbać o odpowiednią konfigurację urządzeń sieciowych, w tym także ustawienie bezpiecznego sposobu logowania. Otwarta sieć i proste lub dawno niezmieniane hasło to zaproszenie dla hakerów

Zaktualizuj sprzęt

Urządzenia Borther np. MFC-L9570CDW oraz DCP-L6600DW, mają wbudowaną obsługę protokołu IPsec, posiadają także filtr IP i kontrolę protokołów, dzięki czemu nieautoryzowany dostęp do naszego sprzętu z zewnątrz jest praktycznie niemożliwy. Jeśli jednak nie możecie wymienić sprzętu na nowszy model, upewnijcie się, że wykorzystuje on najnowszą wersję sterowników, która „łata” wszelkie potencjalne luki w zabezpieczeniach.

Kontroluj dostęp

W biurze bardzo wiele osób korzysta z jednego urządzenia drukującego. Często drukują dokumenty z własnych urządzeń lub np. zgrywają skany na pendrive. Każdy taki „nieautoryzowany” kontakt może być źródłem potencjalnego, świadomego lub nie, zarażenia sprzętu złośliwym oprogramowaniem, które z kolei może rozprzestrzenić się po całej sieci. Dlatego warto zagwarantować, że dostęp do naszego sprzętu mają tylko osoby i urządzenia, którym ufamy. Pomaga w tym rozwiązanie Brother Secure Print+, które pozwala na wydruk tylko po autoryzacji specjalną kartą. Dzięki temu nie tylko mamy pewność, że z urządzenia nie korzystają osoby do tego nieupoważnione, ale dokument przesłany do druku, nie wpadnie w niepowołane ręce.

Szyfruj pliki

Nigdy nie będziemy mieli stuprocentowej pewności, że unikniemy ataku hakerskiego. W związku z tym zadbajmy o to, aby potencjalnie wykradzione pliki okazały się bezużyteczne dla przestępców. Pomaga w tym szyfrowanie plików. Dopilnuj, by twoje urządzenie wykorzystywało odpowiednie protokoły bezpieczeństwa, dzięki którym dane będą możliwe do odczytania tylko przez użytkowników dysponujących pasującym kluczem deszyfrującym.

Ogranicz dostęp do panelu sterowania

Nieostrożne „grzebanie” w ustawieniach urządzenia może okazać się uchyleniem furtki dla potencjalnych przestępców. Czasem nawet nie wiedząc, użytkownicy chcący zmienić preferencje druku mogą wyłączyć konieczne zabezpieczenia. Dlatego jeśli do twojej drukarki ma dostęp więcej osób, warto ustawić hasło do panelu sterowania. Do hasła powinien mieć dostęp jedynie personel odpowiedzialny za utrzymanie infrastruktury informatycznej.

Cyberprzestępstwa stają się coraz powszechniejsze, a ich ofiarą pada rosnąca liczba urządzeń. Co prawda nigdy nie uda nam się zagwarantować stuprocentowego bezpieczeństwa, ale możemy wykonać kilka prostych kroków, by utrudnić zadanie hakerom. Pamiętajmy o tym, żeby nie otwierać linków i załączników z podejrzanych źródeł. Nie podawajmy danych logowania na stronach, do których nie mamy pełnego zaufania lub wyglądają podejrzanie. Zadbajmy także o bezpieczeństwo wszystkich urządzeń peryferyjnych, jak drukarki i skanery, aby nie stanowiły one furtki dla złośliwego oprogramowania.

Więcej w Rozwiązania

Może zainteresuje cię również

do góry