1. Home Brother
  2. Blog
  3. Biznes
  4. 2021
  5. Aktualizacja oprogramowania – proste rozwiązanie zabezpieczające, które wiele zmienia
Mężczyzna pracujący z liczbami na komputerze

Aktualizacja oprogramowania – proste rozwiązanie zabezpieczające, które wiele zmienia

Bezpieczeństwo jest bez dwóch zdań priorytetem dla specjalistów IT. Jednak rola, jaką drukarki odgrywają w sieci jest często pomijana, mimo, że stanowią one integralną część infrastruktury niemal każdej firmy.

Przestępcy coraz częściej biorą na cel różne urządzenia podłączone do sieci. Ofiarami hakerów stają się nie tylko urządzenia drukujące, ale również inne sprzęty podpięte do sieci w tym m.in. skanery czy automaty sprzedające napoje i przekąski.

Badania przeprowadzone przez firmę Quocirca[1] pokazują, że przynajmniej jeden na dziesięć incydentów naruszenia bezpieczeństwa w firmie dotyczył drukarki. Należy zauważyć, że aż 59% tych ataków skutkuje utratą danych. Jednak według naszych badań tylko jedna czwarta specjalistów IT inwestuje w zabezpieczenia druku, znaczna większość z nich (75%) nigdy nie zainwestowała w szyfrowanie dokumentów, a 56% nie stosuje uwierzytelniania użytkowników.

Brak skłonności do działania w obszarze bezpieczeństwa druku może być częściowo spowodowany postrzeganiem tego zagrożenia jako domeny tylko i wyłącznie dużych firm. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Hakerzy koncentrują się na łańcuchu dostaw i mniejszych firmach, które są najczęściej łatwiejszym celem. Ryzyko wycieku danych wzrasta z powodu pracy zdalnej i korzystania z urządzeń, które nie podlegają tak rygorystycznym protokołom bezpieczeństwa, jak w biurze.

Aktualizuj, aby być bezpiecznym

Jednym z najprostszych rozwiązań, które mogą uchronić Twoją firmę przed atakiem cyberprzestępców, jest używanie najnowszej wersji oprogramowania operacyjnego dla wszystkich systemów.

Hakerzy nieustannie poszukują błędów i słabych punktów w oprogramowaniu, a gdy zostaną one zgłoszone lub wykryte podczas regularnych kontroli, programiści opracowują „łatkę”, która jest wysyłana jako aktualizacja oprogramowania sprzętowego.

Należy zauważyć, że to stała i niekończąca się walka. Mimo, że programiści „łatają” luki w zabezpieczeniach urządzeń, to hakerzy jeszcze szybciej znajdują nowe sposoby, żeby dostać się do systemu. Producenci ciężko pracują, aby być o krok przed cyberprzestępcami i chronić swoich klientów przed ich działaniami.

Dlatego właśnie aktualizacje są publikowane regularnie. Ważne jest, aby ich nie ignorować, a tym samym nie narażać swojej sieci na niepotrzebne ryzyko – niezależnie od tego, czy chodzi o serwer, komputer czy drukarkę.

Nie przeocz drukarek

Jeśli Twoje urządzenia drukujące mają bezpośrednie połączenie z Internetem, mogą stanowić „furtkę” wejścia do systemów Twojej organizacji, a hakerzy ją wykorzystają, aby uzyskać dostęp do poufnych informacji. Nawet jeśli posiadasz odpowiednie zapory sieciowe, ryzyko nadal istnieje.

Nie pozwól, aby Twoje drukarki i skanery stały się słabym ogniwem – instaluj aktualizacje, gdy tylko się pojawią, a unikniesz sytuacji, w której Twoje systemy staną się łatwym celem dla hakerów.

Upewnij się, że jesteś na bieżąco, korzystając z naszego narzędzia do aktualizacji oprogramowania sprzętowego firmy Brother. Dowiedz się więcej, jak z niego skorzystać: https://www.brother.pl/support/drivers

[1] Quocirca: https://quocirca.com/wp-content/uploads/2019/02/Quocirca-Print-Security-Feb-2019-Final-Web.pdfWięcej w Biznes

Może zainteresuje cię również

do góry