1. Home Brother
  2. Blog
  3. Biznes
  4. 2020
  5. Jak skutecznie pracować na home office?
Dwie osoby podczas pracy zdalnej

Jak skutecznie pracować na home office?

Jedną z głównych zmian na rynku pracy, jaką przyniósł rok 2020 i związana z nim epidemia koronawirusa, była konieczność pracy z własnego domu.

Jedni doskonale odnaleźli się w tej sytuacji, mogąc w spokoju wykonywać swoje wszystkie zadania. Inni z kolei nie byli w stanie się skupić przy domownikach i wszechobecnych „rozpraszaczach”. Praca zdalna nie musi jednak oznaczać spadku wydajności zespołu, a realizowane przez firmę zadania mogą być wykonywane równie sprawnie.

Jak głosi raport z badania przeprowadzonego przez prof. Nicholasa Blooma z Uniwersytetu Stanforda, osoby pracujące na home office mogą osiągać o 13 proc. lepsze wyniki, niż ich koledzy siedzący w biurze. W Polsce praca zdalna nie cieszy się jednak popularnością, jedynie 7 proc. obywateli korzysta z przywileju okazjonalnego, zdalnego wykonywania swoich zawodowych obowiązków. W celu zobrazowania tego zjawiska, warto dodać, że dla co czwartego Szweda i Islandczyka to standard. Niezależnie od tego, jak radzicie sobie w takich sytuacjach, praca zdalna przestaje być wyjątkową sytuacją i musimy się przyzwyczaić, że coraz więcej z naszych zawodowych obowiązków będziemy wykonywać spoza biura. Dlatego warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym nasza praca  będzie maksymalnie efektywna niezależnie od tego, gdzie ją akurat wykonujemy.

Rutyna

Konieczność wyjścia do biura reguluje rytm naszego dnia. Wstajemy i ubieramy się, by następnie spędzić najbliższe 8 godzin na pracy. Konieczność pozostania w domu dla wielu ludzi oznaczało zaburzenie tego rytmu, co skutkowało trudnością w mobilizacji i odkładaniu obowiązków na później. Dobrym sposobem na ten problem jest traktowanie home office jak każdego innego dnia powszedniego. Niech nasza poranna rutyna pozostanie niezmieniona, a godzina 9:00 oznacza faktycznie początek pracy. Do tego nie siedźmy w piżamie do południa - odpowiedni strój do pracy przypomni, iż fakt, że siedzimy w domu nie oznacza, że mamy wolne.

Przestrzeń

Kiedy siedzimy w biurze łatwiej skupić się na obowiązkach, ponieważ cała przestrzeń dookoła nas zaprojektowania jest w celu poprawy naszej wydajności. Nie rozprasza nas grający telewizor, ani szukające towarzystwa do zabawy zwierzęta. Takie zasady warto wprowadzić też w domu. Idealnym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednego pokoju na własne biuro. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, zadbajmy o to, żeby usiąść wygodnie przy stole, wyłączyć telewizor, a pozostałych domowników poprosić o nieprzeszkadzanie.

Cyfryzacja

Podstawową zaletą pracy w jednym miejscu z koleżankami i kolegami z biura jest możliwość szybkiego dzielenia się wiedzą. Jeśli potrzebujemy się czegoś dowiedzieć, szybciej jest zapytać niż wysyłać w tej sprawie maila. Chętnie też notujemy i kreślimy na papierze, żeby łatwiej przekazać nasze myśli. Jeśli chcemy zachować możliwość prostego wymieniania się ze współpracownikami pomysłami, musimy zadbać o cyfryzację naszego środowiska pracy. Dlatego wszystkie papierowe materiały, dokumenty czy notatki najlepiej skanować i udostępniać na wspólnym dysku, do którego dostęp ma nasz zespół. Przydatny może okazać się kompaktowy i szybki skaner ADS-1700W, który pomoże zdigitalizować nasze dokumenty.

Kontakt

Dla wielu pracowników największą wadą pracy z domu jest brak kontaktu ze współpracownikami. To, co dla niektórych jest zbędnym rozproszeniem, dla innych stanowi konieczną stymulację w pracy. Wymiana opinii, wspólne dzielenie się zadaniami czy możliwość przeprowadzenia szybkiej „burzy mózgów” może znacząco podnosić produktywność. Dzisiaj komunikatory bez problemu pozwalają na bieżącą łączność z zespołem za pomocą kanałów tekstowych, audio czy wideo. Warto wprowadzić ten element do swojej rutyny pracy, by zagwarantować skuteczną współpracę.

Praca zdalna zdecydowanie nie jest dla każdego. Jednak w obecnych czasach nigdy nie wiemy, kiedy znów będziemy zmuszeni zostać w domu dla bezpieczeństwa nas i naszych bliskich. W związku z tym warto upewnić się, że zrobiliśmy wszystko co konieczne, aby mieć gwarancję, że nawet przymusowe home office nie będzie negatywnie wpływało na naszą wydajność.

Więcej w Biznes

Może zainteresuje cię również

do góry