1. Home Brother
  2. Blog
  3. Biznes
  4. 2020
  5. 10 cech wyglądu i funkcjonalności miejsca pracy przyszłości

10 cech wyglądu i funkcjonalności miejsca pracy przyszłości

W miejscu pracy zmieniają się nie tylko ludzie i technologia – obecnie ewoluuje jego cała koncepcja, a wzornictwo i aranżacja wnętrz zaczynają odgrywać coraz większą rolę.

Czym jest owe „miejsce pracy przyszłości”? To kombinacja wszystkiego, co najlepsze w technologii, ekologii, wzornictwie wnętrz, dobrym samopoczuciu, stylu życia i wydajności. Nowy gatunek „super biura” ma spełniać wszystkie potrzeby użytkowników i sprawiać, że będą pracowali lepiej.

Przyjrzymy się 10 cechom idealnego miejsca pracy przyszłości:

 

Miejsca do pracy, zabawy i życia

– bez względu na to, czy znajdą się w ścisłym centrum, czy za miastem, biura przyszłości będą przestrzeniami nie tylko do pracy, ale także miejscami oferującymi rozrywkę i praktyczne wyposażenie.

 

Od open space do otwartości pracy

– nowoczesny układ biur całkowicie zmieni to, jak pracujemy. Powstaną pomieszczenia do rozmyślania, skupienia, tworzenia i współpracy. Małe wydzielone przestrzenie, obszary do pracy grupowej, ciche kąciki, kabiny mentora, strefy cyfrowego detoksu i relaksu, na przykład na tarasie na dachu, staną się standardem.

 

Wyczuwanie

– technologia ubieralna połączy ze sobą rozmaite czujniki, mogąc tym samym wpływać na to, co fizycznie odczuwamy w miejscu pracy przyszłości. Zmienne takie jak temperatura, poziom natlenienia i wilgotność powietrza oraz ulubiona konfiguracja sprzętu IT, będą w pełni personalizowane i staną się podstawą wszystkich innych wrażeń.

 

Modułowość i adaptowalność

– w miejscu pracy, w którym przestrzeń jest bezcenna, a otwartość pozostaje priorytetowa, najważniejszym wymaganiem stanie się możliwość adaptacji. Opcje takie jak składane ściany, jeżdżące ekrany czy modułowe meble i biurka, umożliwią firmom kształtowanie przestrzeni i ich dobór z myślą o konkretnych zadaniach.

Produktywność a biurowe meble

– wydajność pracowników można podnieść decydując się na innowacyjne wyposażenie biurowe, które czerpie ze zdobyczy nauki. Kokony do spania i biurka do pracy na stojąco zapobiegają poobiedniej senności, a dźwiękoszczelne budki dają możliwość prywatnych rozmów czy spokojnego dyktowania do telefonu.

 

Technologia do współpracy

– pod koniec lat 20. obecnego millenium rzeczywistość wirtualna, rozszerzona oraz hologramy, umożliwią nam prowadzenie wciągających rozmów i demonstracji na wszystkich kontynentach, w krajobrazach tak różnorodnych jak plaża albo przestrzeń kosmiczna.

 

Sterowanie gestami

– ekrany dotykowe i innowacje z branży gier, takie jak sterowanie za pomocą gestów, pozwolą nam kierować wszystkim – od dużych instalacji wieloekranowych po oświetlenie zwykłym ruchem dłoni.

 

Przywracanie równowagi

– rośliny, przyroda, woda, kolory i naturalne światło będą coraz chętniej gościć w biurowym miszmaszu. Dzięki nim, ma zwiększyć się nasza kreatywność i produktywność. Istnieje szansa, że w czasie przerw, będziemy przenosić się na wirtualne plaże.

 

Bodźce hi-tech

– spodziewajmy się wrastania w biurową tkankę bodźców opracowanych przez naukowców i inspirowanych przyrodą - takich jak oświetlenie zgodne z rytmem doby czy kapsuły do deprywacji sensorycznej dla stymulacji neuronów.

 

Rozrywkowe benefity

– biura przyszłości są wyposażone w siłownie, stoły do bilarda i inne gry barowe czy planszowe, mające pomóc pracownikom odciąć się od technologii i zregenerować w klasycznych, sprawdzonych rozrywkach. Chociaż takie benefity dostępne są głównie w czasie przerw, to i tak podnoszą poziom zaangażowania pracowników i przyczyniają się do tworzenia przyjaznej wspólnoty w miejscu pracy oraz większej motywacji.

 

Więcej w Biznes

Może zainteresuje cię również

do góry