Skaner Brother umieszczony na biurku przed odsłoniętą ceglaną ścianą z nadrukowanym papierem w tacy wyjściowej

Jak działa skaner?

Na czym polega praca skanera? Jakie rodzaje urządzeń są obecnie dostępne?

Skanery są podstawą pracy i codziennego życia, a digitalizacja szerokiej gamy dokumentów jest prostym zadaniem. Jak korzystać ze skanera? Jakie rodzaje urządzeń są obecnie dostępne do kupna?

Dlaczego używamy skanerów do kopiowania dokumentów?

Żyjemy w cyfrowym świecie, w którym zapisywanie i udostępnianie informacji ma kluczowe znaczenie zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Ważne dokumenty mogą być kopiowane, zapisywane i przechowywane, dzięki czemu kopie można przeszukiwać i edytować, a także zmniejszyć zużycie papieru, dzięki digitalizacji i archiwizacji informacji. Technologia skanowania umożliwiła rewolucję w zarządzaniu dokumentami, ale jak ona dokładnie działa? 

Jak działają skanery?

Skanery działają poprzez świecenie światłem na obraz, dokument lub obiekt. Mówiąc prościej, odbite światło jest następnie kierowane na technologię światłoczułą za pośrednictwem luster i soczewek, a po czym są przekształcane w dane elektroniczne, które są wykorzystywane do utworzenia cyfrowej kopii oryginału. 

Istnieje jednak kilka odmian tej technologii, takich jak CIS (Contact Image Sensors). CCD zawiera diody światłoczułe, które przekształcają fotony w elektrony. Jest to kluczowy element typowego skanera płaskiego i urządzenie zawiera również lustra i obiektywy. 

Koncepcja skanerów sięga początków telefotografii i faksów z XIX wieku, ale pierwszy prawdziwy skaner pojawił się dopiero pod koniec lat 50. Były to skanery bębnowe, które używały lamp fotopowielacza (PMT) zamiast CCD. Obecnie CCD jest używany w większości skanerów codziennego użytku, a większe i droższe skanery bębnowe PMT, które mają najlepszą jakość obrazu, są zarezerwowane do specjalistycznych celów. 

Skanery są przeznaczone nie tylko do dokumentów. Technologia nadal ewoluuje i jest teraz w stanie skanować w formacie 3D, aby tworzyć fizyczne modele obiektów. Dokumenty nadal są jedną z ich głównych funkcji, a dzisiejsze skanery, takie jak firmy Brother, oferują najnowocześniejsze funkcje, od inteligentnego przetwarzania obrazu po zaawansowane zarządzanie papierem, łączność przewodową i bezprzewodową, skanowanie dwustronne, ekrany dotykowe, przenośne modele do pracy w podróży oraz wiele innych.

Jakie rodzaje skanerów są dostępne?

Od skanerów kompaktowych, których możemy użyć, gdy miejsca jest mało, po większe skanery stacjonarne do digitalizacji i udostępniania dokumentów. Istnieją nawet zaawansowane profesjonalne skanery dla firm, które obsługują większe ilości danych oraz przenośne skanery do pracy w podróży. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz samodzielnych skanerów można również wbudować tę technologię w urządzenie wielofunkcyjne. Urządzenia wielofunkcyjne Brother mogą drukować, kopiować, faksować i skanować — idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują maksymalizacji wydajności oraz produktywności. 

Dzięki najnowszym skanerom digitalizacja, zapisywanie i udostępnianie dokumentów oraz innych informacji nigdy nie było łatwiejsze. Firma Brother oferuje szeroką gamę specjalistycznych skanerów dostosowanych do wszystkich potrzeb, od domowych po biznesowe, w tym skanery kompaktowe, profesjonalne, stacjonarne i przenośne. Przekształć dokumenty w wysokiej jakości pliki cyfrowe za jednym naciśnięciem przycisku korzystając ze skanera Brother. 

Więcej w Przewodniki - skanery

Może zainteresuje cię również

do góry