1. Home Brother
 2. Blog
 3. Środowisko
 4. 2020
 5. Światowy Dzień Papieru

Światowy Dzień Papieru

Ogranicz wykorzystanie papieru, korzystaj z surowców wielokrotnie, oddawaj papier do recyklingu i odpowiedzialnie wybieraj – do tego zachęcamy w ramach Światowego Dnia Papieru

Papier to surowiec, nad którego istotą rzadko się zastanawiamy. Ale, nie zmienia to faktu, że jest on niezwykle cenny. Zaskakują statystyki, które podają, że każdy Europejczyk przez godzinę zużywa średnio ponad dwie karty papieru, co rocznie daje od 250 do 300 kilogramów1.

Z okazji 1 listopada, na który przypada Światowy Dzień Papieru, wybraliśmy kilka prostych sposobów na zmniejszanie wykorzystania tego surowca. Należą do nich: wielokrotne wykorzystywanie go, oddawanie papieru do recyklingu i odpowiedzialne wybieranie – zarówno w biurze, jak i w domowym zaciszu.

 

Ogranicz zużycie

 • Hot desking – zlikwidowanie przydziału biurek dla pracowników to świetny sposób na maksymalne ograniczenie wykorzystania papieru. Znacznie trudniej jest bowiem wygenerować górę papieru, gdy codziennie siedzi się przy innym biurku.

 • Wybieraj rozwiązania bez wykorzystania papieru – sprawdź czy zarówno w pracy, jak i w domu możesz przejść na rachunki w formie elektronicznej i czy opłacasz je przez Internet lub telefonicznie. Większość firm zadba, aby było Ci łatwo dokonać tej zmiany, gdyż firmie bardziej opłaca się wysyłanie rachunków pocztą elektroniczną niż tradycyjną. Takie rozwiązanie eliminuje bowiem możliwość ich zagubienia.

 • Zmień swoją poranną rutynę – Europejczycy słyną z tego, że uwielbiają kawę. Porannego zastrzyku energii nie aplikuj sobie jednak w papierowym kubku, bo jest on mniej przyjazny dla środowiska niż normalny. Zainwestuj w naczynie wielokrotnego użytku i zabierz je ze sobą do pracy. Pamiętaj też, że wiele kawiarni oferuje zniżki dla klientów, którzy przynoszą własny kubek na kawę.

Wielokrotnie wykorzystuj surowce

 • Przetwarzaj surowce wtórne – papier to świetny materiał do wykorzystania w rzemiośle – można użyć go do stworzenia wielu nowych przedmiotów, takich jak, między innymi: wianki, dekoracje, wazony, pudełka, miski i lampy. Więcej inspiracji znajdziesz na stronie internetowej Brother Creative Center https://www.creativecenter.brother/pl-pl.

 • Kupuj z głową – wybieraj materiały, które można ponownie wykorzystać. Dla przykładu: zamiast kupować ręczniki papierowe, postaw na ścierki, z których po wypraniu można wielokrotnie skorzystać. Na rynku jest wiele materiałów przyjaznych dla środowiska, uszytych choćby z bambusa.Oddawaj surowce do recyklingu

 • Segreguj papier i oddawaj go do recyklingu – czy wiesz, że każda tona (1000 kg) papieru to równowartość 17 drzew, 1700 litrów oleju, 0,2 m2 miejsca na wysypisku odpadów, 4000 kilowatów energii i 31 822 litrów wody?2 Przez wprowadzenie do swojej codziennej rutyny powyższej zmiany i wypracowanie bardziej świadomego podejścia do kwestii recyklingu papieru, możesz wywrzeć ogromny wpływ na środowisko.

 • Zorganizuj porządkowanie swojej przestrzeni – czy to w pracy czy w domu możesz część teczek z nieaktualną zawartością przeznaczyć do recyklingu i zdecydować się na cyfrową archiwizację dokumentów czy rejestrów. Przechowywanie materiałów w formie cyfrowej eliminuje potrzebę przetrzymywania ich na biurku. Powtarzaj sobie, że czyste biurko to czysty umysł, a ucieszy Cię zmiana, której dokonasz w swoim miejscu pracy.

Wybieraj odpowiedzialnie

 • Orientalny powiew zmian – do wyprodukowania papieru toaletowego w ilości wykorzystywanej przez jedną osobę w ciągu jej życia średnio potrzeba aż 384 drzew3. Wspomóż walkę z globalnym ociepleniem: zdecyduj się na chusteczki i papier z bambusa. Jest to bowiem najszybciej rosnąca roślina na świecie, która pochłania 30% więcej węgla i oddaje 35% więcej tlenu niż drzewa.

 • Szukaj certyfikatu – przy zakupie produktów papierowych, od rolki ręczników do kuchni po ulubioną książkę, szukaj etykiety FSC. Wyróżniamy trzy rodzaje etykiet FSC na produktach: FSC 100%, FSC recycled i FSC Mix. Dzięki kupowaniu produktów z oznaczeniami FSC pomagasz chronić lasy na całym świecie.

Czemu w ramach świętowania Światowego Dnia Papieru nie wprowadzić do codziennej rutyny sprytnych, a przy tym prostych sposobów na ograniczenie wykorzystania papieru: jego ponowne wykorzystywanie, recykling i świadome wybieranie papierowych produktów?

Dowiedz się więcej o bezpłatnym programie recyklingu tuszy oraz tonerów do drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych firmy Brother a także o tym, jak możesz przyczynić się do ochrony środowiska https://www.brother.pl/about-brother/environment-and-sustainability

 

1 http://www.theworldcounts.com/stories/Paper-Waste-Facts

2 https://www.usi.edu/recycle/paper-recycling-facts/

3 http://www.toiletpaperhistory.net/toilet-paper-facts/toilet-paper-fun-facts/

Więcej w Środowisko

Może zainteresuje cię również

do góry