1. Home Brother
 2. Blog
 3. Środowisko
 4. 2020
 5. Przyszłość tworzyw sztucznych – 10 wskazówek, aby zredukować ilość plastikowych odpadów
Rysunek: kolorowe torby platikowe pływające w morzu.

Przyszłość tworzyw sztucznych – 10 wskazówek, aby zredukować ilość plastikowych odpadów

Zmęczeni negatywnymi nagłówkami w prasie, informującymi o tym, że plastik jest nielegalnie spalany, składowany na wysypiskach lub zanieczyszcza nasze oceany – obserwujemy, jak świat się obudził i próbuje naprawić ten problem.

Oczyszczanie oceanów z tworzyw sztucznych przez holenderską organizację non-profit, czy też głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia do 2021 r. zakazu stosowania szerokiej gamy jednorazowych tworzyw sztucznych – to warte zauważenia inicjatywy ekologiczne. Organizacje charytatywne, przedsiębiorstwa, politycy, rządy i instytucje międzynarodowe stają się siłą napędową ekologicznych zmian. Jednakże być może ważniejsza od tego jest informacja, że konsumenci coraz chętniej podejmują działania na rzecz środowiska.
Warto zastanowić się, co my jako jednostki możemy zrobić – przedstawiamy dziesięć lifehacków, które pomogą Wam ograniczyć codzienne zużycie plastiku.

 1. Zabieraj na zakupy swoją torbę wielorazową – torby materiałowe są wytrzymałe i nadają się do wielokrotnego użytku. W międzyczasie powstaje również wiele alternatyw dla toreb plastikowych. Biodegradowalne torby są tak samo uniwersalne, jak torby plastikowe, ale nadają się do kompostowania, mogą więc być z powodzeniem stosowane jako wkłady do pojemników na odpady żywnościowe.

 2. Wyczyść opakowania po żywności – w całej Europie pozostałości produktów spożywczych są głównym czynnikiem uniemożliwiającym recykling. Właściwe czyszczenie plastikowych opakowań po żywności może pomóc w odwróceniu tendencji nadmiernego spalania i składowania odpadów.

 3. Zaopatrz się w butelkę do wody wielokrotnego użytku – dzięki temu nie tylko unikniesz niepotrzebnego zużywania plastiku, ale również zapewnisz sobie możliwość dodawania do wody owoców, ziół lub naturalnych składników, takich jak cytryna, limonka czy imbir.

 4. Przejdź na bambusowe szczoteczki do zębów i patyczki do uszu – doświadcz zmian w codziennej rutynie. Te pionierskie oraz ekologiczne produkty są wykonane z materiałów organicznych i mogą być kompostowane.

 5. Powiedz NIE plastikowym słomkom – jeśli zamawiasz drinka lub koktajl, podziękuj za słomkę lub poproś o papierową. Są mocne, biodegradowalne i stanowią świetną alternatywę dla tworzyw sztucznych.

 6. Pożegnaj się z folią spożywczą – zapakuj kanapki w wielorazowe woskowijki, czyli materiałowe ściereczki pokryte woskiem. Są one elastyczne, wodoodporne, szczelne, a owinięte nimi jedzenie długo pozostaje świeże.

 7. Kupuj lokalnie - blisko domu, aby uniknąć niepotrzebnych opakowań – natura jest świetna w naturalnym pakowaniu, a jej rozwiązania są przyjazne planecie. Jeśli robisz zakupy w lokalnych, ekologicznych sklepach, gdzie owoce i warzywa są luzem, możesz wziąć dokładnie to, czego potrzebujesz, unikając niepotrzebnie lub nadmiernie zapakowanych rzeczy np. pojedynczego banana, czy cukinii owiniętych jednorazową folią.

 8. Wybierz kubek do kawy wielokrotnego użytku – wbrew temu, co myśli wiele osób, pojemniki na kawę na wynos nie są wykonane z papieru, ale z plastiku i nie nadają się do recyklingu. Przyniesienie własnego kubka na napój często powoduje dodatkowe zniżki na kawę lub herbatę w kawiarniach.

 9. Odmawiaj plastikowych sztućców – zamiast przyjmować jednorazowe sztućce przy zakupie lunchu na wynos w pracy, trzymaj własny metalowy zestaw w szufladzie biurka.

 10. Unikaj mikroplastiku – produkty takie jak peelingi lub mydła do twarzy często zawierają ścierające mikrotworzywa, służące do złuszczania skóry. Te drobne cząsteczki plastiku trafiają później bezpośrednio do obiegu wody i są niezwykle szkodliwe dla organizmów wodnych. Wybieraj produkty, które wykorzystują naturalne rozwiązania, na przykład rozdrobnione łupiny orzechów, nasion truskawek lub soli morskiej.   

W Brother staramy się ograniczać plastikowy ślad węglowy, dlatego wciąż pracujemy nad zasadami gospodarki obiegowej w zakresie redukcji, ponownego wykorzystania, renowacji, naprawy i recyklingu.
Nasz program zwrotu i recyklingu umożliwia klientom wysyłanie zużytych kaset z tonerem do drukarki w celu ich regeneracji lub recyklingu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Poza tym, kiedy zwracasz swoje wkłady do drukarek, pomagasz również naszemu partnerowi charytatywnemu Cool Earth i chronisz zagrożone lasy deszczowe, co oznacza, że recykling z Brotherem przynosi podwójne korzyści – walkę z plastikowymi odpadami i finansowanie ochrony środowiska.
Aby uzyskać więcej informacji na temat naszego podejścia do recyklingu i ochrony środowiska, odwiedź stronę.

Więcej w Środowisko

Może zainteresuje cię również

do góry