1. Home Brother
 2. Blog
 3. Środowisko
 4. 2020
 5. Międzynarodowy Dzień Druku: 10 najciekawszych faktów i liczb dotyczących drukowania

Międzynarodowy Dzień Druku: 10 najciekawszych faktów i liczb dotyczących drukowania

Z okazji międzynarodowego dnia druku firma Brother przedstawia 10 liczb, które pokazują świat druku z zupełnie innej perspektywy.

 1. 0,0092 mm² – tej wielkości był najmniejszy na świecie obrazek wydrukowany technologią druku atramentowego. Grafika była mniejsza niż główka od szpilki i przedstawiała błazenka – rybkę znaną z filmu „Gdzie jest Nemo?”. Obrazek zawierał 256 kolorów i został wydrukowany dzięki współpracy zespołu naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu. W 2015 r. wyczyn ten nagrodzono wpisem do księgi rekordów Guinnessa.

 2. 5-7 – tyle razy można poddać procesowi recyklingu papier wykorzystywany do druku biurowego. Jego zdolność do ponownego użycia z czasem spada, ponieważ włókna celulozy, podczas ich przetwarzania stają się coraz krótsze i niezdolne do utworzenia jednolitego arkusza. Po około 5-7 razach, materiał, co prawda nie nadaje się do wykorzystania w biurowych drukarkach, jednak może być stosowany do produkcji gazet lub kartonów na jajka.

 3. 1439 – ten rok oficjalnie przyjmuje się na datę narodzin druku. Wtedy to Gutenberg opracował mechaniczną prasę drukarską z ruchomymi czcionkami. Jego wynalazek zagwarantował mu przydomek „ojca druku”.

 4. 1656 – to rok, w którym zaczęła się ukazywać najstarsza drukowana gazeta w Europie, holenderska, „Opregte Haarlemsche Courant”. W 1942 roku połączyła się ona z „Haarlems Dagblad”. Jest starsza od najstarszej, nadal wydawanej brytyjskiej gazety niedzielnej „The Observerpk” o 135 lat, francuskiego „Le Monde” o 288 lat, a hiszpańskiego „El Pais” o 320 lat.

 5. 1661 – w tym roku po raz pierwszy w Europie zostały wydrukowane papierowe banknoty. Stworzone przez szwedzki bank Stokholms Banco, zostały sprowadzone na „stary kontynent” przez odkrywców podróżujących na Daleki Wschód jak, chociażby Marco Polo.

 6. 1867 r. - liczba kolorów w systemie pantone, które mogą być wykorzystane w poligrafice. Pokazuje to, jak daleko technologia druku posunęła się do przodu od czasu czarno-białej prasy. Od początku XXI wieku firma Pantone, corocznie w grudniu, ogłasza jaki kolor będzie kolorem przewodnim przyszłego roku. Kolorem w 2020 roku jest Classic blue (numer pantone 19-4052).

 7. 1869 r. – wydrukowano w Austrii pierwszą pocztówkę. Ówczesne kartki były bardzo podobne do tych, które wysyłamy dziś. Przedstawiały wizerunki zabytków, krajobrazów, a także śmieszne ilustracje. Pomimo postępującej cyfryzacji wszystkich dziedzin życia, uważa się, że na całym świecie nadal wysyła się ponad 2 miliardy pocztówek rocznie.

 8. 2500 p.n.e. – około tego roku po raz pierwszy został wynaleziony atrament. Co ciekawe pojawił się on jednocześnie w Starożytnym Egipcie i Starożytnych Chinach. Pierwsze tusze były tworzone z materiałów organicznych, w tym sadzy z dymu drzewnego, tłuszczu zwierzęcego, które zagęszczano żelatyną ze skór i kości.

 9. 12 milionów – to największy nakład pierwszego wydania książki w historii. Tytuł ten należy do światowego bestsellera „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, który ukazał się w 2007 roku. Powieść pobiła światowy rekord liczby sprzedanych egzemplarzy w ciągu 24 godzin od jej wydania.

 10. 5 miliardów – liczba sprzedanych i rozdystrybuowanych egzemplarzy najczęściej drukowanej książki świata – Biblii. Szacuje się, że cała Biblia jest przetłumaczona na 349 języków, a w 2123 językach jest co najmniej jedna z jej ksiąg.

Więcej w Środowisko

Może zainteresuje cię również

do góry