1. Home Brother
  2. Blog
  3. Środowisko
  4. 2020
  5. Gospodarka obiegowa – zasada kierująca nas ku bardziej ekologicznej przyszłości

Gospodarka obiegowa – zasada kierująca nas ku bardziej ekologicznej przyszłości

Nasza planeta jest niewiarygodnie cenna. Należy pamiętać, że jej zasoby - i tak ograniczone – stale są nadużywane.

Słaba infrastruktura przekłada się na produkcję elementów z tworzyw sztucznych, które nie zawsze są wytrzymałe i często użyte tylko raz, stają się odpadem.

Niestety na świecie nadal nie funkcjonuje to prawidłowo. Założenia recyklingu są bardzo szlachetne, ale wypracowane do tej pory zasady nie są wystarczające, aby prowadzić działania w duchu idei zero waste, które byłyby neutralne dla środowiska naturalnego.

Ale można inaczej! Nasz pionierski dział technologii recyklingu – który posiada zakłady w Wielkiej Brytanii i na Słowacji – dąży do tego, aby wszystkie produkty Brother były realizowane w oparciu o założenia gospodarki obiegowej – złożonej koncepcji, która traktuje recykling jako ostateczność.

Zasady gospodarki obiegowej

Problem produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych jest ostatnio szeroko nagłaśniany w mediach.

Europejczycy zużywają 58 milionów ton tworzyw sztucznych rocznie, z czego 39% jest spalanych, a 31%, czyli 25,8 miliona ton plastiku, trafia na składowiska odpadów. Obecnie jedynie 30% z nich jest poddawana recyklingowi1.

W Brother staramy się rozwiązać ten problem, wypracowując zasady gospodarki obiegowej, czyli redukcji, ponownego wykorzystania, renowacji, naprawy i recyklingu.

Priorytetowo podchodzimy do możliwości ponownego użycia, renowacji i naprawy, dlatego nasze materiały eksploatacyjne, takie jak tonery, mogą być wielokrotnie poddawane procesom regeneracji, w celu ponownego wykorzystania istniejących już zasobów.

Jeśli plastikowe części nie mogą być ponownie użyte, rozdrabniamy je i poddajemy recyklingowi. Dzięki temu nasze produkty, również po wyeksploatowaniu, są wykorzystywane jako surowiec dla nowych podzespołów i urządzeń.

Zasady zwrotu do producenta

Takie czynniki jak koszty i logistyka niezwykle utrudniają recykling oraz ponowne wykorzystanie niektórych produktów.

Aby stworzyć efektywną gospodarkę obiegową, należy wziąć pod uwagę szeroką gamę mieszanek tworzyw sztucznych, różne klasy jej jakości, a nawet wzory specyficzne tylko i wyłącznie dla danej marki.

Co oznacza, że to właśnie producenci są najlepiej przygotowani do ponownego wykorzystania lub recyklingu własnych części albo produktów z tworzyw sztucznych. Fakt ten nie umyka uwadze ustawodawców, którzy coraz częściej postrzegają systemy zwrotu surowców wtórnych jako najlepsze rozwiązanie.

Przemysł poligraficzny ma duże doświadczenie w tej dziedzinie. Już od wielu lat klienci zwracają producentom kasety z tuszem oraz tonery.

Ta sytuacja okazała się dla Brother fantastyczną okazją do analizy i wypracowania własnych innowacyjnych rozwiązań w recyclingu.

Im bardziej ekologiczny, tym lepszy

Na przestrzeni ostatnich lat, centra technologii recyklingu Brother na Słowacji i w Wielkiej Brytanii poczyniły znaczne postępy w zakresie ponownego wykorzystania oraz recyklingu tworzyw sztucznych.

Obecnie aż 60% naszej produkcji w tych dwóch europejskich zakładach pochodzi z materiałów odzyskanych i poddanych recyklingowi.

Dzięki zasadom ekologicznej produkcji oraz wewnętrznej analizie procesów, zmniejszyliśmy zużycie surowców, jednocześnie poprawiając wydajność oraz trwałość naszych produktów z tuszami i tonerami.

Połączenie jakości i zrównoważonego rozwoju uzupełnia zasady gospodarki obiegowej, tworząc optymalny schemat produkcji, pozwalający nam na zwiększenie poziomu odzysku surowców wtórnych. W przypadku niektórych modeli, które poddajemy regeneracji dwa, a nawet trzy razy, z łatwością podnieśliśmy poziom recyklingu o co najmniej 10%.

Klienci poszukujący ekologicznych rozwiązań w zakresie druku powinni być świadomi faktu, że zamienniki materiałów eksploatacyjnych innych firm często nie nadają się do ponownego użycia i nie można ich poddać recyklingowi, ponieważ materiał, z którego są wyprodukowane ma niejasny skład oraz pochodzenie. Doceniając jakość, jednocześnie dbasz o środowisko naturalne, a oryginalne materiały eksploatacyjne to jedyna słuszna droga do sukcesu.

Więcej informacji na temat podejścia firmy Brother do środowiska i recyklingu znajdziesz na stronie: https://www.brother.pl/about-brother/environment-and-sustainability

Autor Juan Torres-Carot, Senior Project Manager, Brother Recycling Technology

1 http://ec.europa.eu/environment/circular-economy/pdf/plastics-strategy.pdf

Więcej w Środowisko

Może zainteresuje cię również

do góry