1. Home Brother
  2. Blog
  3. Biznes
  4. 2019
  5. 5G: niedoceniana technologia

5G: niedoceniana technologia

Przejście z sieci 3G na 4G, wciąż żywe w naszej pamięci, może wpływać na zmniejszenie naszych oczekiwań wobec wpływu na rzeczywistość ze strony technologii 5G.

Przyniesie ona zmiany na lepsze, które absolutnie nie będą stopniowe: wprowadzenie sieci 5G do użytku, doprowadzi do przełomu w zakresie mobilności i wzornictwa usług. Ta technologia stanowi obietnicę licznych możliwości dla biznesu.

Zawrotne prędkości – już niedługo

Sieć 5G jest już dostępna w kilku większych miastach w Europie. Rozprzestrzenia się szybko: według oczekiwań większość konsumentów w Europie ma uzyskać do niej dostęp do końca 2020 roku. Co się z tym wiąże?

Najlepiej odpowiedzieć na to pytanie przy wykorzystaniu danych statystycznych. Pokazują one, że podobno technologia ta ma być dziesiątki razy szybsza od swojej poprzedniczki. Abstrahując od powyższego ograniczenia, wielu ekspertów liczy, że prędkość 5G będzie raczej 100 razy większa niż dotychczasowa, a opóźnienia zostaną niemal całkowicie wyeliminowane.

Dla porównania: sieć 4G zwalniała już przy ładowaniu nawet dosyć małych dokumentów w formacie PDF, natomiast sieć 5G umożliwi nam pobranie całego filmu w kilka sekund.

Infrastruktura swobodnie dostępna w powietrzu

Nadejścia sieci 5G nie zwiastuje pojedyncze nowe rozwiązanie technologiczne ani natychmiastowa rewolucja. Dostępny w powietrzu sygnał o super prędkości otworzy jednak przed nami możliwość rozwijania o wiele bardziej zaawansowanych niż dotychczas technologii i usług.

Szczególną przeszkodę dla przekazu danych stanowiły dotąd ograniczona przepustowość łącz i opóźnienia. Te problemy dotyczą wielu rozwijających się technologii, zatem dzięki sieci 5G ich rozwój nabierze niespotykanej dotąd prędkości.

Jako pierwsze wystartują technologie w ramach Internetu rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI) i wszechobecne technologie takie jak samoprowadzące się samochody, których funkcjonowanie wymaga silnego i ciągłego sygnału.

Nowe możliwości w zakresie sprawnej pracy i kooperacji

Dzięki 5G znacznie wzrośnie dynamika pracy. Korzystanie z tetheringu stanie się o wiele bardziej opłacalne, a dokumenty będzie można szybciej otwierać w trybie mobilnym. Dzięki tym prostym ułatwieniom, pracownicy zyskają możliwość zrealizowania zadania np. w pociągu zamiast czekać, aż będą w biurze.

Poza szybszym dostępem do danych i wzrostem mobilności, czekają na nas także nieszablonowe możliwości. W Wielkiej Brytanii, dzięki technologii 5G, można już prowadzić rozmowy holograficzne. Podczas badania w Stanach Zjednoczonych miała miejsce transmisja meczu koszykówki na żywo przez sieć 5G z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej (360° VR ) dla widzów oglądających widowisko przez okulary AR/VR.

Dzięki takim osiągnięciom firmy zyskują miejsce do organizowania wciągających rozmów w trybie zdalnym, prowadzenia demonstracji produktów i spotkań ze współpracownikami działającymi wg zasad agile lub z zespołami zagranicznymi.

Nowe spojrzenie na biznes = nowa definicja usług

Dzięki wyeliminowaniu problemów związanych z ograniczeniem prędkości i opóźnieniami, będzie można połączyć przyspieszoną obsługę klienta z inteligentniejszym sposobem prowadzenia przedsiębiorstw.

Dla przykładu, aplikacje staną się lepiej połączone i skuteczniejsze niż dawniej, a także bardziej niż kiedykolwiek zorientowane na obrazy i filmy. Te postępy przyczynią się przede wszystkim do usprawnienia obsługi klienta i rozwiązywania problemów.

Z kolei, co wydaje się najbardziej ekscytujące, dzięki informacjom zgromadzonym w inteligentnych, podłączonych urządzeniach w Twoim przedsiębiorstwie, zobaczysz dane z szerszej perspektywy, zawsze w kontekście udoskonalania Twoich usług.

Niezależnie od tego, jaki punkt widzenia przyjmiemy, w technologię należy inwestować.

Smartfony 5G w pakietach dla pracowników, niosą ze sobą natychmiastowy wzrost sprawności i łączności. Aby czerpać maksymalne korzyści z infrastruktury, przedsiębiorstwa powinny przenieść się do chmury i stworzyć sieć wirtualną. W ten sposób uzyskają elastyczność, niezbędną do pełnego wykorzystania technologii 5G. A co za tym idzie, osiągną i utrzymają w branży status liderów innowacyjności.

Więcej w Biznes

Może zainteresuje cię również

do góry