1. Home Brother
  2. Blog
  3. Biznes
  4. 2021
  5. Jaką wybrać drukarkę
00_laser_or_inkjet_blog_1170x500

Jaką wybrać drukarkę: laserową czy atramentową?

Zadajesz sobie pytanie – jakie urządzenie drukujące będzie najlepsze? My pomożemy Ci je wybrać!

W zależności od celów i potrzeb, możemy wybrać drukarkę laserową lub atramentową. Dlatego warto poznać ich zalety, dowiedzieć się, czym każda z nich się charakteryzuje oraz zrozumieć, jakie zadania rozwiązują najlepiej. Najpierw trochę teorii.

Jak działają drukarki laserowe i atramentowe?

W drukarkach atramentowych są stosowane kartridże z płynnym atramentem, który jest podawany przez dysze prosto na papier. Z reguły jest to jeden pojemnik z czarnym atramentem i jeszcze trzy oddzielne z podstawowymi kolorami (niebieski, purpurowy i żółty) lub jeden kartridż ze wszystkimi trzema kolorami (przeważnie w starszych modelach). W drukarkach laserowych stosowane są kartridże ze specjalnym proszkiem (tonerem) i bęben światłoczuły. Laser odbiera ładunek elektrostatyczny z poszczególnych odcinków bębna światłoczułego, następnie toner jest przenoszony na papier w postaci obrazu albo tekstu. Przekazywanie to odbywa się z dużą dokładnością, a proszek mocno utrwala się na papierze. Przyjrzyjmy się, jakie plusy ma każda technologia.

Laserowa czy atramentowa – na czym polega różnica z punktu widzenia użytkownika?

 

Przewagi drukarek laserowych nad atramentowymi:

 
• Nie trzeba czekać, aż atrament wyschnie.
Nie ma płynnego atramentu – nie trzeba czekać, aż kartki wyschną po wydrukowaniu, nie ma obawy, że jeszcze „ciepły” obrazek się rozmaże.

• Niższy koszt wydrukowanej kartki.
Cena urządzenia laserowego jest z reguły wyższa niż atramentowego. Ale jeśli drukujesz dużo, to przy aktywnym użytkowaniu drukarki jej koszt szybko się zwróci dzięki niskim kosztom wydruku.

• Dokładność drukowania tekstów.
Drukarka laserowa przeważnie daje bardziej precyzyjny druk, choć to oczywiście zależy od modelu urządzenia i typu wydruku. Modele laserowe najlepiej nadają się do drukowania dokumentów tekstowych.

• Prędkość drukowania.
Mimo, że drukarki laserowe wymagają wstępnego rozgrzania, zapewniają one optymalną szybkość drukowania dokumentów wielostronicowych.

Przewagi drukarek atramentowych nad laserowymi:

• Jakość zdjęć.
W zależności od linii i modelu drukarki, jakość druku może się różnić. Jednak do wydruku zdjęć stosowane są właśnie urządzania atramentowe. Jeśli planujesz drukować zdjęcia – rozważ drukarkę atramentową.

• Cena.
Modele atramentowe są z reguły tańsze od urządzeń laserowych. Przy druku kolorowym i niedużej liczbie kartek, na przykład do użytku domowego, wybór drukarki atramentowej wydaje się być optymalny. Dodatkowo koszty poniesione przy zakupie będą niższe.  

• Nie wymagają nagrzewania.
Drukarka laserowa potrzebuje kilku sekund na wstępne rozgrzanie się i przygotowanie do pracy. Urządzenie atramentowe nie ma takiej potrzebny. Zaczyna pracę natychmiast po przetworzeniu zadania, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla druku niewielkich nakładów dokumentów.

• Wymiary.
Jeśli wymiary drukarki mają dla Ciebie znaczenie, to urządzenie atramentowe, w zależności od modelu, może być mniejsze niż laserowe.

A więc co wybrać?

 

Jeśli planujesz regularnie drukować dużą ilość dokumentów, potrzebujesz wysokiej prędkości drukowania i niskiego kosztu wydruku pojedynczej strony – warto rozważyć zakup drukarki laserowej. Szczególnie jeśli drukowane będą głównie dokumenty czarno-białe.

Jeśli potrzebujesz druku kolorowego w wysokiej jakości (np. do zdjęć) albo będziesz drukować relatywnie mało (na użytek domowy), wtedy lepszym wyborem jest drukarka atramentowa. Szczególnie, że cena takiego urządzenia będzie niższa od modelu laserowego podobnej klasy.
Wybór drukarki to często bardzo indywidualna kwestia. Jednak warto poświęcić czas, aby dobrać odpowiednią, bo w końcu będzie ona Twoim towarzyszem w codziennych działaniach przez dłuższy czas.  
Potrzebujesz pomocy przy wyborze drukarki do biura? Skontaktuj się z nami w naszych mediach społecznościowych lub poprzez stronę https://www.brother.pl


Więcej w Biznes

Może zainteresuje cię również

do góry